Herby Realu Madryt
O klubie

Herby Realu Madryt na przestrzeni lat

Herb Realu Madryt zmieniał swój design kilkakrotnie na przestrzeni ponad 100 lat. Pierwszy wygląd jest stosunkowo odmienny do obecnego. Forma, kształt, barwy i oczywiście korona nadana przez króla zmieniały się począwszy od 1902 roku kończąc na 2001.

1902: Początki

6 marca 1902, grupa amatorskich Hiszpanów grających w piłkę zakłada klub Madrid Club de Futbol. Rzeczywiście rejestracja zespołu nastąpiła dnia 26 kwietnia 1902 roku. Wtedy również przyjęto symbole klubu trykot (w oddzielnym dziale) i herb. Pierwsza tarcza była mieszaniną trzech liter M, C i F o barwie ciemno niebieskiej. Normatywna epoki, zobowiązywała wstawić herb klubu ze Zgromadzenia Madrytu, dla partii urzędowych. W ten sposób ukazywały miasto Madryt, a nie herb klubu.

1908: Zmiana wyglądu

W roku 1908, doszło do kolejnych zmian. Wizualnie jest podobna do obecnego stanu lecz bez korony. Ten stan (na obrazku) przybiera formę bardziej stylizowaną, zmieniając połączenie inicjałów (M, C i F)

1920: Koronacja

29 czerwca 1920, Król Alfonso XIII, nadaje tytuł REAL, poprzez dokument publiczny, nadany do wytycznej momentu. Był to przełomowy moment dla klubu, który w udowodnił, że korona jak najbardziej należy się zespołowi z Madrytu. Połączenie liter pozostaje takie same jak w poprzedniej wersji, a także barwa się nie zmieniła. Ale są widoczne minimalne korekty w stylu liter nie wspominając już o koronie.

1931: Republika

Z pojawianiem się nowego ustroju – republiki, klub w herbie traci koronę. Władza zakazuje przedstawiać publicznie wszystkie symbole monarchistów. Styl herby wrócił do początkowego wyglądu. Jednak do traczy dodana została fioletowa szarfa symbolizująca Rejon Kastylii. 

1941: Powrót korony

Tarcza w 1941 przedstawia widok poprzedni z czasów republiki jednak  z powracającą koroną. Ponadto zmieniają się kolory o charakterze bardziej przejrzysty. Ten obraz tarczy utrzyma się praktycznie do początku XXI wieku.

2001:  XXI wiek

Herb jest bardzo podobny poprzedniej wersji. Jednak widoczne są zmiany. Szarfa staje się bardziej zwężona, a litera M powiększa się. Grubość liter wewnętrznych także się powiększa. Ten wygląd jest obecnym obrazem herbu Realu Madryt. Każdy kibic nie znający historii Realu bez trudu rozpoznaje symbol klubu.